Kur baigiasi kiemas, o kur prasideda natūrali gamta? Apžiūrint „Mo Garden“ projekto aplinką į šį klausimą sudėtinga atsakyti. Visgi apželdinimo specialistės išskirtinę viziją Vilniuje, prie Buivydiškių tvenkinių, įgyvendino ne dėl to, kad sukurtų galvosūkį. Kūrybinę idėją joms padiktavo brandaus miško kaimynystė.
Gyvenimas mieste gamtos apsuptyje
Kad sukurtų naujos gyvenvietės aplinką, apželdinimo įmonės „Augalinga“ komanda kruopščiai ištyrinėjo sklypą ir jo apylinkes. „Pirmą kartą čia atvykome ankstyvą pavasarį. Gėrėjomės, kaip bunda gamta, skleidžiasi pirmieji pumpurai. Bevaikštinėdamos radome klevo šakelę – būtent jos siluetas ir tapo centriniu „Mo Garden“ gyvenvietės taku su apželdintomis kalvomis – tarsi pavasario pumpurais“, – pasakoja Laura Baronaitė, „Augalingos“ vadovė. Anot jos, formuojant projekto viziją buvo svarbu užčiuopti idėjas, kurias siūlo pati gamta.
„Kurdami ir plėtodami „Mo Garden“ projektą siekėme atskleisti, kad natūrali gamtos apsuptis yra didžiulis gyvenamosios vietos privalumas. Savo klientams norime suteikti galimybę kasdien mėgautis gamta ir tuo pačiu metu būti miesto dalimi. Vilnius turi gerai išplėtotą infrastruktūrą ir nuostabią gamtą, o mūsų projekto indėlis – kokybiška namų kasdienybė, kurią užtikrina funkcionalus planavimas, privačios terasos ir kiemeliai, A++ energinė klasė, ekonomiška aerotermine šildymo sistema ir kiti šiuolaikiniai, praktiški sprendimai“, – apie privačią butų su kiemeliais gyvenvietę pasakoja projektą vystančios REWO bendrovės vadovas Edvinas Malevskis.
L. Baronaitė pastebi, kad žodį „garden“ lietuviai supranta labiau kaip sodą – valgomų gėrybių šaltinį, o ne kaip dekoratyvinę erdvę. Todėl želdintojos turėjo sugalvoti, ką valgomo galėtų pasodinti šalia namų. „Norėjome, kad vaikai galėtų išbėgti į kiemą ir nusiskinti uogų tiesiai nuo krūmo. Deja, bet dauguma vaikų šiandien jau neturi kaimų, kur seneliai puoselėja sodus vaismedžių ir uogakrūmių.“ – dėsto pašnekovė.
Pasodino daugiau negu 2 tūkst. augalų
Apžiūrėdamos sklypą želdinimo specialistės labai nustebo ir apsidžiaugė, kai apylinkėse išvydo gausybę žemuogių žiedų – visa pievelė atrodė balta. Tad žemuogės natūraliai tapo svarbia gyvenvietės želdynų dalimi.
Projekto kūrėjos skaičiuoja, kad iš viso vidiniame „Mo Garden“ parke pasodino daugiau negu 2 tūkstančius penkiolikos skirtingų rūšių augalų. Augalus jos atrinko atsižvelgdamos į vietovei būdingas floros rūšis, kad atkartotų natūralią augmeniją ir želdynai harmoningai įsilietų į vietinę ekosistemą.
Pasak L. Baronaitės, šiame projekte pavyko įgyvendinti japonų kraštovaizdžio dizaino principą – pasiskolinti aplinką. „Kitaip tariant, gyvenamųjų namų teritorijoje suformavome pamiškės biotopui būdingą sistemą, kurioje sąveikauja mažiausiai trijų sluoksnių augalai: medžiai, krūmai ir krūmokšniai, o žemiausiai – žoliniai augalai ir samanos. Šis sodinimo būdas atrodo gamtiškai, taip pat leidžia sukurti maksimalią bioįvairovę, dekoratyvumą viso šiltojo sezono metu. Be to, nereikia pernelyg kruopščios priežiūros – kuo labiau pavyksta atkartoti gamtos principus, tuo mažiau reikia pastangų po to“, – dalijasi specialistė, įsitikinusi, kad augalai gyventojus džiugins ne tik žiedais ir spalvomis, bet ir vaisiais – sausmedžio uogas, serbentus, žemuoges žmonės galės tiesiog skabyti nuo šakelių, o mėtomis – gardinti vandenį.
Malonumas stebėti gamtos procesus
„Buvo labai netikėta, kad mėtos ir žemuogės čia taip greitai prisitaikė ir ėmė vešėti. Atrodo, kad praėjo vos mėnuo ir žemuoges jau raudonavo, uogų prisismaguriavome. Kvapnūs ir ryškūs augalai vilioja vabzdžius, uogų palesti atskrenda paukščiai – taigi, gyvybė iš miško tiesiog natūraliai įsilieja į žmonių gyvenamąją teritoriją“, – sako „Augalinga“ atstovė.
Ji atkreipia dėmesį, kad įgyvendindama „Mo Garden“ ir kitus projektus nori parodyti žmonėms, kad įstabius želdynus galima sukurti be įtampos ir su kur kas mažesne augalijos kontrole soduose. Atradus tinkamą sprendimą, pasak želdinimo profesionalių, belieka tik stebėti ir mėgautis.
Išskirtinis finansavimo pasiūlymas
Jau pastatyta ir apylinkių gamtos tęsiniu tapusi mažaaukštės statybos gyvenvietė naujakuriams siūlo privatumą, projekto teritorija – uždara, kas gyventojams leidžia jaustis saugiai.
Laisvalaikį čia galima planuoti vidiniame parke ar iš jo vedančiais pasivaikščiojimo takais nukeliauti į greta esantį mišką, kuriame išraizgytais takeliais pasieksite Buivydiškių tvenkinius. Brandaus gamtos masyvas šioje Vilniaus vietoje iškart apgaubia ramybe, padeda atsipalaiduoti, įkvepia naujoms mintims ir kūrybai.
Kviečiame pasižiūrėti vaizdo įrašą, kuriame apie “Mo Garden” projekto koncepciją ir vertes pasakojama plačiau.
Kad svajonės ir nuosavo būsto planai taptų realybe, šiuo metu REWO klientams kartu su bankais siūlo išskirtines būsto finansavimo sąlygas – perkant butą „Mo Garden“ projekte dviems metams suteikiama speciali terminuotai nekintanti metinė palūkanų norma. Projekto vystytojų teigimu, terminuotai nekintančios metinės palūkanos yra viena iš galimybių, padėsiančių pirmuosius du metus apsidrausti nuo galimo palūkanų normos svyravimo, o tuo pačiu ir galimai didesnių paskolos įmokų.
Perkant 3 ar 4 kambarių butą su kiemeliu – dovanų parkavimo vieta!
Kviečiame apsilankyti projekte ir jau šią vasarą vakarus leisti savo naujų namų privačioje terasoje.
*Pasiūlymų kiekis ribotas.